Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvod do meditace!

20. 3. 2009

Meditace

Nabízím zde návod, který je jednoduchý a zvládne jej každý záčátečník:
Lehněte si pohodlně na postel, nebo se pohodlně posaďte. Při sezení je důležité mít hlavu vzpřímenou. Za zavřenými víčky trošku zvedněte oči, takhle se mysl lépe uklidní. Myslete na to, jak se postupně celé tělo uvolňuje. Nejdřív uvolněte svaly a kůži na hlavě, pak jděte níž ke krku, a stále níž až uvolníte celé nohy. Budete překvapeni, jak jste byli celí stuhlí! Teď si to zopakujte zase od hlavy až k patě, budete se divit, že je to zase ztuhlé! Bude vám trvat několik dní až několik měsíců, a to při denním cvičení, než při úplném uvolnění vaše svaly zůstanou všechny uvolněné, aniž by se sami bez dovolení napínali. Je docela pravděpodobné, že po několika minutách takovéto meditace usnete, což je v pořádku. Proto tohle cvičení doporučuji provádět ráno po porobuzení, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že usnete. Naopak večer, je to výborné cvičení na rychlé a spolehlivé usnutí. Časem, když už nebudete takto nechtěně usínat, ale cvičením vydržíte, zažijete neuvěřitelné věci, o kterých se Vám do teď ani nesnilo!
Uvolněné tělo je předpokladem pro správnou meditaci. Když je tělo ztuhlé, je meditování k ničemu. Mimochodem - na to je výborné Tai Chi. Při cvičení Tai Chi se totiž tělo uvolňuje rychleji a lépe si na uvolnění zvyká.


Skupinová meditace


Někdy je lepší meditovat ve skupině. Když je člověk sám, chybí mu tzv. skupinová síla. Lidé, kteří se scházejí za účelem společných meditací, vytvářejí zvláštní pohodovou atmosféru. Jedinci se v takovéto skupině medituje lépe a jednodušeji a je lépe chráněn před nechtěným vystoupením z meditativní hladiny do bdělého stavu.